دوره 5، شماره 1 - ( 1-1394 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 13-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karami E, Goodarzi Z, Hosseinzadeh T, Shirali G. Analyzing Hazards using System Theoretic process analysis (STPA) Methodology: A Case Study In The emergency extinguishing systems of Thermal power plant. JHSW. 2015; 5 (1) :13-24
URL: http://jhsw.tums.ac.ir/article-1-5239-fa.html
کرمی اسماعیل، گودرزی زهرا، حسین زاده طاهر، شیرالی غلامعباس. تجزیه و تحلیل خطرات با استفاده از روش تجزیه و تحلیل فرایند تئوری سیستم (STPA): مطالعه موردی در سیستم های خاموش کننده اضطراری یک نیروگاه حرارتی تولید برق. بهداشت و ایمنی کار. 1394; 5 (1) :13-24

URL: http://jhsw.tums.ac.ir/article-1-5239-fa.html


1- مربی، گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت واحد دامغان ،دانشگاه علوم پزشکی سمنان
2- ﻛﺎﺭﺷﻨﺎسی ارشد ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﻯ، ﺩﺍﻧﺸﻜﺪﻩ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ، ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻋﻠﻮﻡ ﭘﺰﺷﻜﻰ ﺟﻨﺪﻯ ﺷﺎﭘﻮﺭ ﺍﻫﻮﺍز
3- اﺳﺘﺎﺩﻳﺎﺭ ﻣﻬﻨﺪﺳﻰ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﻯ، ﺩﺍﻧﺸﻜﺪﻩ ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ ،ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻋﻠﻮﻡ ﭘﺰﺷﻜﻰ ﺟﻨﺪﻯ ﺷﺎﭘﻮﺭ ﺍﻫﻮﺍز ، shirali@ajums.ac.ir
چکیده:   (8118 مشاهده)

مقدمه: روش های سنتی تجزیه و تحلیل خطر به دلیل ضعفهای آن برای سیستم های فنی- اجتماعی امروزی از کارایی لازم برخوردار نمی باشند. روش تجزیه و تحلیل فرایند تئوری سیستم (STPA) که جزء روش‌های سیستماتیک تجزیه و تحلیل می‌باشد به عنوان یک روش جایگزین مناسب، از یک منطق قدرتمند برای شناسایی خطرات در چنین سیستم هایی سود می برد. هدف این مطالعه، تجزیه و تحلیل خطرات با استفاده از روش STPA در سیستم های خاموش کننده واحد بخار یک نیروگاه برق می باشد.

.

روش کار: مطالعه حاضر یک پژوهش موردی از نوع کیفی است. با استفاده از روش STPA، خطرات مرتبط تعریف، دیاگرام ساختار کنترلی ایمنی در بخش های مختلف فرایند ترسیم و اقدامات کنترلی ناکافی و عوامل سببی آن شناسایی شد.

.

یافته ها: برای واحد بخار نیروگاه، فاجعه بارترین حوادث مربوط به آسیب ها و خطرات دستگاه توربین (تغییر دور توربین) تشخیص داده شد. سپس با ترسیم دیاگرام ساختار کنترل ایمنی سیستم های خاموش کننده مرتبط با تغییر دور توربین، دستگاه PLC به عنوان مهم ترین بخش سیستم کنترلی و اپراتور به عنوان بخش استراتژیک و ﺗﺄثیر گذار بر روی سیستم کنترلی تشخیص داده شدند. در ادامه با تجزیه و تحلیل خطرات برای توربین، بیش از 54 عامل سببی با جزییات مربوطه شناسایی گردید.

.

نتیجه گیری: روش STPA با توجه به ساختار مدون و سیستماتیک خود می‌تواند در شناسایی کامل تر خطرات و عوامل سببی ایجاد کننده ی خطرات در سیستم‌های خاموش کننده اضطراری ﻣﺆثر باشد. بنابراین توسعه چنین ابزارهایی برای افراد مرتبط با سیستم‌های حساس از نظر ایمنی مفید خواهد بود.

متن کامل [PDF 1398 kb]   (6359 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/12/27 | پذیرش: 1393/12/27 | انتشار: 1393/12/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بهداشت و ایمنی کار می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2017 All Rights Reserved | Health and Safety at Work

Designed & Developed by : Yektaweb